A Memorial Plaque Commemorating the Victims of the Genocidal Famine - HOLODOMOR of 1932-1933 in Ukraine was Installed in the St. Andrew's Ukrainian Orthodox Memorial Church in South Bound Brook, NJ
A Memorial Plaque Commemorating the Victims of the Genocidal Famine - HOLODOMOR of 1932-1933 in Ukraine was Installed in the St. Andrew's Ukrainian Orthodox Memorial Church in South Bound Brook, NJ

Наприкінці минулого року, 3 грудня, в Українській православній церкві-пам’ятнику Святого АндріяПервозванного в Бавнд Бруку (штат Нью-Джерзі) знову молилися за упокій душ невинно убієнних. Молилися в церкві, зведеній 1965 року, як перший у світі храм-меморіал жертвам сталінського Голодомору-ґеноциду 1932–1933-х років в Україні.

З благословення Високопреосвященного митрополита Антонія молитовні богослужіння очолив архієпископ Даниїл. Йому співслужили протопресвітер Юрій Сівко (настоятель храму) та протоієрей Василь Пасакас, диякони Павло Висоцький та Роман Марчишак. Під час Літурґії співав парафіяльний хор під керівництвом Наталії Гончаренко.

Особисто для мене, ініціаторки міжнародного проекту «Вшанування в світі пам’яті видатних українців», започаткованого більш як 20 років тому в Полтаві, це богослужіння, ці слова, цей храм мали й мають велике значення та звучання.

Того дня я прийшла сюди не лише, щоб помолитися за душі невинно убієнних, а й виконати особливу місію – дякуючи за жертовну працю задля України, передати в дар Церкві-пам’ятнику Святого Андрія Первозванного меморіальну дошку пам’яті мільйонів українців, які загинули голодною смертю мучеників. Меморіальну дошку на ознаку 90-х роковин заподіяного тоталітаризмом Голодомору в Україні – як дар доброчинців-полтавців нашого фонду «Вшанування в світі пам’яті видатних українців». Храму, який постав зусиллями Патріархів Мстислава та Іоанна. Рідна Патріархові Мстиславу Полтава та Полтавщина належать до тих міст і областей України, які найбільше постраждали від жорстокого сталінського голоду.

Меморіальну дошку перед відправленням до США було встановлено й освячено в полтавській Свято-Михайлівській церкві ПЦУ, де єпарх Харківсько-Полтавський, архієпископ Харківський та Ізюмський Афанасій нагородив її автора, художника-гравера, великого благодійника Вадима Голобородова «Благословенною грамотою».

«Завдяки вашій ідеї, вашій та ваших однодумців жертовності, в співпраці з нами всіма, цю пам’ятну плиту буде встановлено зовні на Церкві-пам’ятнику – як знак того, що ця Церква є пам’ятником жертвам Голодомору і що це є перший такий пам’ятник у світі, – наголосив, звертаючись до ініціаторів та доброчинців проекту владика Даниїл. – І кожна людина, котра приходитиме сюди, прочитавши напис українською чи англійською мовами, знатиме значення цього храму для всієї української спільноти Америки та українства світу».

Наш Міжнародний благодійний проект «Вшанування в світі пам’яті видатних українців» діючий. Завдяки його старанням в Україні та за кордоном встановлено більш як 30 меморіальних дошок світочам української нації: Тарасові Шевченку й Лесі Українці, Олені Пчілці й Панасові Мирному, герою російсько- української війни Володимирові Шульзі, письменнику Іванові Білику, журналісту Олександрові Кулику... У 2016 року відкрито пам’ятний знак повсталим проти Голодомору в селі Сагайдаку Шишацького району на Полтавщині – селяни навесні 1933-го року, не бажаючи коритися злочинній владі, яка прирекла на голодну смерть їхні родини, стіною стали біля зерносховища, але поплатилися за це своїми життями.

...Освячуючи меморіальну дошку, доставлену з Полтавщини, владика Даниїл закликав усіх вірян приєднатися до ревної молитви за невинно убієнних Голодомором українців.

Щоб заспокоїти їхні душі, щоб вони там, у засвітах, знали: ми пам’ятаємо й пам’ятатимемо про них стільки, скільки житимемо на цій багатостраждальній землі.

Валентина ШЕМЧУК – заслужена працівниця культури України, 
членкиня Національної спілки журналістів України та 64-го відділу Союзу українок Америки

Source: http://novagazeta.info/archives_pdf/2024/NG-718.pdf

POLTAVA (Ukraine) – SOUTH BOUND BROOK, NJ: WE REMEMBER AND WILL ALWAYS REMEMBER...

Photos by Subdeacon Maksym Zhuravchyk

(10 images)


Share This:< PreviousNext >
You might also like:

Strategic Plan

image
image
Prayer Books
Prayer Books
Calendar 2024
Calendar 2024
Prayer Book
Prayer Book

  

Recent Galleries
Metropolia
Directories
Institutions
Organizations

Mailing Address
Ukrainian Orthodox Church of the USA
P.O. Box 495
South Bound Brook, NJ 08880

Offices:
Ukrainian Orthodox Church of the USA
Metropolia Center
135 Davidson Avenue
Somerset, NJ 08873