Друга Неділя Великого Посту - Свт. Григорія Палами

Друга неділя Посту - Свт. Григорія Палами

В Ім'я Отця, і Сина, і Святого Духа. 

Слава Ісусу Христу!

Перебуваючи в часі Великого Посту, ідімо дорогою духовного подвигу, який для всіх нас є невід'ємною частиною очищення нашого життя для того, щоб підготовити себе до великого свята - Воскресіння Господнього. Розуміючи піст - як стримання, достоїнство людини володіти собою, перемагати зло в самому собі, перемагати свої недобрі звички та пристрасті.

Піст є обмеження потреб тіла, щоб віддати більше уваги вищим прагненням душі людської. Дорога, якою ми ідемо в часі чотиридесятниці – це є високий відданий Богові настрій душі, є рішуче відмежування від усього того, що може цей настрій принизити, чи зіпсувати спокусами життя.

В такому високому розумінні піст, дійсно мусить бути необхідним чинником найкращого виховання душі людської, і тому він завжди сполучений з молитвою.

Православне вчення про піст,  як засіб до благодатного освітлення, розкривається в спогадах у другу неділю  пам'яті  Св.  Григорія Палами, Архиєпископа Фесалонікійського, чудотворця, який жив у XIV столітті.     

Св.  Григорій Палама сам подвижник гори Афон, відомий як захисник Православ'я і засуджувач єресі Варлаамія, Келабрійського монаха, який відкидав православне вчення про Благодатне Світло, що освітлює внутрішню людину і деколи відкривається видимо.  Приклад видимого відкриття є на горі Фавор і старозавітній Синай.  На скликаному, з цього приводу, Соборі в Константинополі в 1341 році  Св.  Григорій Палама був названий "Сином Божественного Світла", який викрив єретиків і захистив вчення про Світло Божественне, не створене, вічне, яким сяяв Господь на Фаворі, і яким освітлюються подвижники, що сподобляються цього освітлення через молитву і піст.

В духовній літературі написано, що подвижники бачили Божу милість тіленими очима. Уявіть собі наскільки вони були чисті і ось таким духовним зором вони сподоблялися бачити Благодать Божу. Чому тут дивуватися, адже багато хто з простих смертних бачили, як навкруги святих німбом сяє світло.

В Патериці описаний випадок, коли Великий Сисой відходив до Господа, то його духовні учні, а також ченці бачили, як за ним прийшли апостоли і він засяяв. Від нього виходило світло, учні запитали: « Отче, що з тобою ?». Він відповів: «це прийшли апостоли.» Коли світло стало яскравішим знову запитали : «Що з Тобою отче скажи нам?» - « Це ангели прийшли за мною.» Потім коли світло стало яскравим, що не можна було глянути на нього « Отче, що з тобою стало?»- « Це Господь Ісус Христос прийшов за моєю душою!»

Бачите, як збільшувалася сила благодаті, який корисний урок був даний учням, доказ що благодать не є ділом рук людських. І нам також, хто читає ці розповіді є повід для роздумів. Бог дав нам силу, розуму і приклад для уподобання – будь-ласка, уподобляйся через віру, молитву і труд , через піст і Богоподібне Християнське життя, і ти станеш тоді, як Бог. А не просто, як хотіли наші прародичі: зірвавши яблуко – і зразу стати богом. Ні, все дається працею, а під лежачій камінь вода не тече. Господь наш Ісус Христос розіп'явся на Хресті, після чого на проповідь вийшли апостоли, і у людей відкрилося духовне бачення. Вони замислились: «Оце так! Бог не сперечавшись віддав Себе на смертну кару - отож і ми підемо в слід за Ним!» І пішли з ним на хрестні страждання тисячі мучеників, подвижників заселяючи гори і пустелі. Ось так Господь дав можливість для наших попередників та нам увірувати в нього не силою, а любов'ю!

Це є найбільший приклад - життям Своїм Він пожертвував заради всього людства.

Свт. Григорій Палама підтвердив, що піст назначений Православною Церквою, Духом Святим через апостолів і святих отців Церкви для нашого очищення і отримання благодаті Божої.

Шлях молитовного і духовного подвигу ми проходимо кожного року в часі Великого Посту, уповаємо на ласку Божу, прагнучи осягнути освітлення молитвою, постом і іншими подвигами самовідречення. Амінь. 

Share This:< PreviousNext >
You might also like:

Strategic Plan

image
image
Prayer Books
Prayer Books
Calendar 2024
Calendar 2024
Prayer Book
Prayer Book

  

Recent Galleries
Metropolia
Directories
Institutions
Organizations

Mailing Address
Ukrainian Orthodox Church of the USA
P.O. Box 495
South Bound Brook, NJ 08880

Offices:
Ukrainian Orthodox Church of the USA
Metropolia Center
135 Davidson Avenue
Somerset, NJ 08873