Історичні свідчення про Святкування Успіння Пресвятої Богородиці

Історичні свідчення про
Святкування Успіння Пресвятої Богородиці

 

Урочисте святкування Успіння Пресвятої Богородиці 15(28) серпня встановлено за царювання благочестивого царя Маврикія.

Існує, достойний віри, переказ про те, що патріарх єрусалимський Ювеналій стверджував перед імператором Маркіяном (450-457р) достовірність розповсюджених на той час переказів про чудесне взяття Богоматері на небо.Він навіть прислав до Царгороду погребальні пелени Богородиці, які цариця Пульхерія положила в побудованому нею храмі Богоматері у Влахерні на початку царювання Маркіяна. Це передання про патріарха Ювеналія записане 2-го липня в місяцеслові імператора Василія 10 століття, автор якого, якщо не сам імператор, то житель Царгороду, без сумніву знав на основі достовірних джерел про погребальні пелени у Влахернському храмі.

Подібно про те ж говорить історик Никифор Каліст (14ст.) звідси зрозуміло, що в Царгороді при Маркіяні і Пульхерії звершувалося святкування Успіння Божої Матері, про яке наглядно свідчили погребальні пелени Її. По віршованих прологах видно, що свято Успіння звершувалося у Влахернському храмі. Тяжко уявити, щоби в Царгороді, котрий Константином Великим доручено під опіку Богоматері, в якому в честь Неї ним було побудовано не один храм і три храми самою Пульхерією, не було святкування Успіння Пресвятої Богороиці коли в 4 столітті у крайньому випадку в 5ст. святкувалися дні багатьох святих. Із цього виходить, що твердження історика Никифора, про те, що святкування встановлено імператором Маврикієм (592-602), не є зовсім справедливим, Никифор каже – імператор Юстиніан встановив щоби по всьому світі святкувалося свято Стрітення, Юстин-зробив те ж саме по відношенні до Різдва Христового, а опісля Маврикій повелів щоби Успіння Пресвятої Богородиці святкувалося 15 серпня. Слова Никифора слід розуміти так, що Маврикій зробив це свято більш урочистим, а головне, установив відповідний день святкування 15(28) серпня. До цього часу деякі святкували Успіння в січні, вдревньому римському Мартирологію Блаженного Ієроніма, Успіння Богородиці показано 18 січня, а взяття на небо — 15 серпня. Григорій Турський(+594 говорить, що преславне взяття Богоматері на небо у Франції святкувалося в 11 місяці тобто в січні (рахуючи від березня) .В коптських і аббісинських пам’ятниках 16 січня датоване як Успіння, а 16 серпня - Взяття Її на небо.

Служба Успіння знаходиться і в сакраментарії папи Гелласія 1 (492-496) на століття раніше від Маврикія імператора. Воно також знаходиться в 4 і не пізніше 5 ст. в одному римському календарі під 15 серпня а відомо, що інші свята, за виключенням Різдва Христового, прийшли на Захід зі Сходу, що видно із їх назв в древніх календарях що теж слідує думати і про Успіння.

На Сході, на початку 7ст, до нас дійшло слово Модеста патріарха Єрусалимського(+634р), у цьому ж столітті або на початку 8ст. Святий Андрій Критський(+712р.) говорить в 3-х словах на Успіння про урочисте святкування цього дня. Свято Успіння знаходиться в самому древньому, що дійшло до нашого часу, святковому Євангелії 715 року і у всіх інших календарних пам’ятниках 8-го і дальших століть. Відомий агіолог єпископ Володимирський Сергій каже, що - віра християн у взяття на небо в прославленні плоті — істинна. Якщо Енох із світу допотопного і пророк Ілія із світу підзаконного взяті на небо з плоттю, то невже пречиста плоть Чеснійшої Від Херувимів і Славнійшої від Серафимів передана тлінню. Сонми мучеників і подвижників прославлені нетлінням молей, що подають зцілення. А пречисте тіло Богоматері, хоча б нетлінне, де-небудь перебуває в землі в невідомості. Ні, ні в одному кінці християнського світу немає мощей Богоматері, це тому, що віра у взяття Її на небеса з пречистою плоттю на небеса дуже древня сучасна апостолам і мученикам.

Пояс Богоматері, частини Її святої одежі відкриті для вшанування християнському світові — творили і творять чудеса. Частина поясу Пресвятої Богородиці знаходиться зокрема у Ватопедському монастирі на Святій горі Афону, що є улюбленим місцем для принца Чарльза де він займається простою роботою – розчищує стежки між монастирями.

Порожній гріб Пресвятої Богородиці знаходиться у підніжжі Оливної гори у родинному склепі Її благочестивих батьків Святих Іоакима і Анни та Йосифа Обручника — тепер величавий підземний храм який сотнями кожного дня відвідують благочестиві паломники із всього світу.

Share This:



< PreviousNext >
image
Send them away!
07/27/2023
You might also like:

Strategic Plan

image
image
Prayer Books
Prayer Books
Calendar 2024
Calendar 2024
Prayer Book
Prayer Book

  

Recent Galleries
Metropolia
Directories
Institutions
Organizations

Mailing Address
Ukrainian Orthodox Church of the USA
P.O. Box 495
South Bound Brook, NJ 08880

Offices:
Ukrainian Orthodox Church of the USA
Metropolia Center
135 Davidson Avenue
Somerset, NJ 08873